reklama

Čo je láska?

Odpoviem jednoducho a za seba: Láska je Boh. V nijakom inom bytí nie je toľko lásky ako v ňom. Láska je podstatou jeho bytia a keď  tvoril tento svet, je len prirodzené, že čosi z nej uľpelo aj na stvorení, úmerne tomu ako sú jednotlivé stvorenia podobné Bohu. Logicky, človek ako najdokonalejší obraz Boha má v sebe najväčší potenciál lásky. Musí ho však objaviť a rozvíjať, ostatne ako všetko, čo vlastní, pretože Boh dáva len polotovary a je na nás, ako si ich uvaríme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)

Povedali sme, že všetko, čo je na tomto svete, má pečať Lásky. Logická otázka znie, prečo potom existuje utrpenie, zlo, smrť? Toto všetko sú prejavy nedostatku lásky. Každé morálne zlo má koreň v egoizme, ktorý je pravým opakom lásky. Je to dôsledok nepochopenia daru lásky. Ľudia ponorení do svojho egoizmu narážajú do seba, pretože každý prejav egoizmu je obmedzením toho druhého.

Liekom na egoizmus je Ježišovo učenie s jeho kľúčovým prikázaním „Miluj Boha nadovšetko a blížneho ako seba samého." Vlastne, poradie týchto dvoch príkazov by mohlo byť opačné, pretože len ten, kto miluje tých, ktorí sú v jeho blízkosti, môže milovať Boha. Teda, láske k bohu sa učíme milovaním ľudí okolo seba, nech sú akíkoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základným poznávacím znakom tých, ktorí sa riadia týmto pravidlom, teda kresťanov, by mala byť prax zhrnutá vo vete „Pozrite, ako sa milujú." Ak dnes zlyháva podávanie svedectva o Bohu, je to len a len pre to, že my, ktorí by sme ho mali podávať sme neautentickí vo svojom napĺňaní príkazu lásky. Na našich životoch nepoznať, že sa nás dotkla Láska.

Toto, jedine toto nám môžu ostatní vyčítať. Všetky ostatné námietky, väčšinou sa týkajúce pochybení v histórii sú viac-menej irelevantné, pretože sa už dajú len ťažko napraviť a navyše, „Prepáčte" už bolo vyslovené tým najpovolanejším človekom. Iste, kritika je potrebná, ale musí mať záujem na budovaní. Mám však skôr pocit, že tu ide o cielenú marginalizáciu ustanovizne, ktorá bola a priori, alebo v lepšom prípade na základe historických chýb označená za zlú. Vina je však vždy výlučne osobná, opak by viedol k uznaniu princípu kolektívnej viny. Preto tieto historické chyby ú vždy dielom konkrétnych ľudí a nie ovocím nejakej doktríny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemôžeme chcieť, aby Cirkev kontrolovala všetkých svojich členov, či sa správajú podľa Božích zákonov. Majú predsa k dispozícii všetky prostriedky na to, aby tak robili a ak tak nerobia, je to len preto, že oni sami tieto prostriedky nevyužívajú. Cirkev je božsko-ľudská ustanovizeň a to ľudské v nej sa viackrát ukázalo ako veľmi krehké a náchylné k pádu. Je tu však neustále prítomný prvok obnovy, ktorý Cirkvi umožnil existovať 2 000 rokov a je v nej prítomný aj dnes.

Marek Nipča

Marek Nipča

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vcelku vnímavý sangvinik šmrncnutý nejakým tým cholerikom so sklonmi k občasnej dumavej melanchólii. Zoznam autorových rubrík:  Zo životaÚvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu